Phone
Po - Pia 9:00 - 15:00
So 9:00 - 12:00

047 4512047

Nemusíte mať záľubu v geometrii, aby vám lišty na stene sadli k úplnej dokonalosti. Stačí len pripustiť, že treba zmeniť prístup. Ak žiadny z kútov nemá presný 90-stupňový uhol, potom je úplným nezmyslom robiť 45-stupňové rezy pre spoje líšt. Inak sa bude spoj otvárať na lícnej strane, inokedy na rubovej.

Vnútorné uhly sú štandardom každej obdĺžnikovej miestnosti. Sú štyri a každý z nich je trošku iný. Ak by sme dokázali lištu ohnúť tak, aby tvorila akýsi ohybný  pánt, potom by nebolo problémom prispôsobiť ju tak, aby dokonale sadla na stenu. Keďže žiadna lišta ktorá opúšťa výrobné linky továrne takýto pánt nemá, musíme si ho vytvoriť.


Jeden ťah ceruzy sa postará o to, aby ste krivku reliéfu videli lepšie. Nech by ste sa akokoľvek snažili, nikdy by ste ju pomocou tohto pomocného pílenia nenakreslili. Hoci sme hovorili o tom, že uhly nehrajú úlohu, treba sa ich zbaviť.

Stačí jeden plátok do lupienkovej pílky a môžete sa pustiť do rezania. Lištu treba zarezať tak, aby línia sledovala po krivke vyznačenej ceruzou. Pri prvom rezaní si vyskúšajte viesť pílový list kolmo, aby ste sa naučili kopírovať kontúry. Keď vám to pôjde, vyskúšajte si to znova, tentokrát s podpílením. Znamená to, že pílový list nachýlite tak, aby vrch zostal celý, ale rubová strana bola menšia.

Odmena sa dostaví pri prvom priložení k reliéfu celej lišty. Bez ohľadu na to, či držíte lištu na spoji kolmo, alebo ju trochu nachyľujete vpred alebo vzad, vzniká tesný spoj ktorý pasuje a neotvára sa. Presne takýto spoj patrí do každého vnútorného rohu.

Vonkajšie rohy si budete musieť odbiť klasickou technikou. Našťastie je ich v miestnostiach minimum, takže vám nepokazia náladu. Ak je uhol rohu menší ako 90 stupňov, jednoducho ho natiahnete lištou do správnosti. Vznikne malá škárka pod lištou, ktorú hravo vyplníte tmelom.

Zdroj:prakticky.sk

  • Dec 01, 2016
  • Komentáre: 0
Komentáre: 0

Žiadne komentáre

Pridať príspevok

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené*